Artükülasyonda Aileye Öneriler

Çocuğun akıcı olmayan konuşmasına dikkati çekmeyin,

‘-Ne dedin anlayamadım? –Tekrar söyle,–Neden böyle konuşuyorsun?’ gibi söylemlerde bulunmayın,

Çocuğunuzun konuşma bozukluğuna üzülmeyin şimdilik onun konuşma şeklinin böyle olduğunu kabullenin, süreci normalleştirmeye çalışın,

Çocuğun konuşması yönünde cesaretlendirin,

Sosyal ortamlarda bulunmasını sağlayın,

Düzgün söylediği kelimelerde takdir edin,

Size bir şey söylemeye çalışırken dikkatinizi ona verin,

Ayrıca, bu konuda uzman kişilerden destek alın.

 

    ARTİKÜLASYON  VE ÇOCUK

Artikülasyon, konuşama seslerinin gelişimsel olarak doğru ve uygun olmayan üretimi- konuşma seslerinin oluşumunda yaşa uygun olmayan söyleyiş problemidir.

Artikülasyon bozukluğunda çocuk, gelişimsel ve yaşına uygun olarak çıkarması gereken sesleri çıkaramaz. Küçük yaşlarda başlayan bu sorun kişi yanlış ses çıkardıkça daha kalıcı hale gelip yetişkinlikte de devam eder. Artikülasyon problemi genellikle 3 yaşına kadar fark edilmeyebilir. Daha hafif vakalarda daha üst yaşlarda da fark edilebilir. Ses bozukluğunda çocuk sesleri farklılaştırabilir. Bazı sesleri unutarak söylemekten kaçınabilir. Bir sesin yerine başka bir ses kullanabilir ya da doğru sesleri çıkaramayabilir.

Artikülasyon bozuklu nörolojik, anatomik bozukluluklardan yada işitme kaybından da oluşabilmektedir.

Artikülasyon problemi yaşayan çocuklarda ve yetişkin bireylerde harfleri doğru seslendirememesinden kaynaklı olarak karşı tarafın bazen anne-babanın bile onu anlayamaması çocuk ve yetişkin açısından tam bir kabustur. Özellikle erken çocukluk döneminde öğrenmeye açık olan bu çocuklar sık sık soru sorma ve konuşma eylemi içerisinde olmaktadırlar. Sorusunun cevabını bekleyen çocuk bir de çevresinden ‘– Ne dedin?, -Bir daha söyle anlayamadım?’  Gibi dönütler alabilmekte, bu durum öğrenmek isteyen çocuk için iletişimi kesme yada konuşmamak istememe, hırçınlık veya tam tersi içe kapanıklılık olarak sonlanabilmektedir.

Artikülasyon Bozukluğu olan çocuklarda sık rastlanan durumlardan bir tanesi ise özellikle 1. Sınıfa başladığında görülmektedir. Artikülasyon tutarlılık arz ettiğinden özellikle belli harfleri çıkaramayan ‘R-K-L..vb’ çocuklarlar sınıf içi okumalarda harfi çıkaramaz ve normal arkadaşlarına göre okuma hızı düşük olabileceği gibi yanlış söyleminden dolayı öğretmenlerinden sık sık ihtar almakta ve sınıf içerisinde alay konusu olabilmektedir.Özellikle öğrenme çağında olan bu yaş grubunun eğitim hayatını olumsuz etkilemektedir. Eğitim hayatının başlangıcında olan bu çocukların yaşadığı diğer bir sorun ise harfin nasıl söyleneceğini bilemeyen bu çocuklar yazı yazarken yanlış öğrendiği kelimeleri aynen öğrendiği gibi yazmakta( ‘Araba’ yarine ‘Ayaba’ diyen bir çocuk kelimeyi ‘Ayaba’ olarak bildiğinden dolayı ‘Ayaba’ olarak yazması gibi.) bu durum yine eğitim hayatını olumsuz etkileyebilmektedir.

Artikülasyon Bozukluğunun Belirtileri

Belirti olarak ta değerlendirilebilecek  dört şekilde görülebilir:
Atlamalar: Atlama yanlışlarında sözcüklerin yalnız bir kısmı söylenir,
Örnek : hayvan -ayvan ,rehberlik -reberlik ,saat -sat ,araba -arba
Yerine Koyma:Sözcüğün başı ,ortası  veya sonundaki bir sesin yerine başka bir ses kullanılır.
Örnek : Arı -ayı ,kitap-kipat , davul-dayul
Eklemeler:.sözcüklerdeki fazla sesleri içerir.
Örnek : Aşağı-aşşağı ,atmış-altmış ,eşek -eşşek, pencere -penicere ,saat- sahat ,
Çarpıtmalar:Sesler tam doğrru olmamakla birlikte gerçeğine yakındır. Ses, konuşma dilinde olmayan  yeni bir ses olarak çıkarılır.
Örnek : karagöz -kaxgöz ,ekmek -emme

 

KONUŞMA BOZUKLUĞU PROBLEMİ NASIL ORTADAN KALDIRILABİLİR

Konuşma Bozukluğu problemi olan bireylerde,sağaltım birkaç aşamadan oluşur.Şayet kişinin dil ,dudak, damak, diş ve çenesinde herhangi bir yapısal bozukluk yok ise aşağıdaki sağaltım yöntemleri kullanılabilir..

Öncelikli olarak,

  • Artikülatör (konuşma organları) kaslarda tembelliğin giderilmesi;

Harflerin oluşumunda, her organın ayrı bir görevi vardır. Dil, dudak ve çene tembellikleri harflerin doğru çıkmamasına dolayısıyla da söylenen kelimeyi karşı tarafın anlamamasına neden olmaktadır.mutlaka bir uzmandan destek alınmalı dil, dudak, yanak, çene, ve nefes egzersizleri yapılmalı Örneğin:üfleme çalışmaları, dudakları büzme, dudakları açma kapama, dili içeri ,dışarı, yukarı, aşağı hareket ettirme,dil ucunu aktif titretme, dil ucunu ağız içinde tek tek dişlere dokundurma vs..gibi

  • Ağız içinde Harflerin doğru çıkarımının öğrenilmesi;

Ağız içi kaslardaki tembellik giderildikten sonra, sorun yaşanılan harflerin ağız içindeki oluşumu öğrenilmelidir.öğrenilen harfin kelimenin başında sonunda ortasında nasıl çıkarılacağı tam anlamıyla öğrenildikten sonra cümle içinde kullanımı ve  tekerlemelerle pekiştirilmelidir.

Art-Kem Artikülasyon Kekemelik Merkezi'nde verilen hizmetlerin ve düzenlenen eğitim programlarının hiçbiri tanı ve tedavi amaçlı değildir. Site içerisinde yer alan bilgiler ziyaretçileri bilgilendirmek amaçlı olup, verilen bilgiler hiçbir şekilde başka amaçlar için kullanılamaz. Merkezimizin faaliyetlerinden tamamen sağlıklı bireyler yararlanabilmektedir. Tüm hastalıklarınız, psikolojik tanı ve tedavi gerektiren sorunlar için lütfen ilgili hekim & uzmanlara danışınız.